27
02
2017
fitness ile kilo vermek

Fitness ile Kilo Vermek

yazan: Emre Ese 2

Fitness ile Kilo Vermek

Fitness ile Kilo Vermek

Beslenme Sistemi

Fitness ile kilo vermek cümlesini yanlış anlamayın, bazılarımız sadece fitness yaparak kilo verebileceğini düşünüyor. Bu çok zor ya da geçici bir çözüm oluyor o nedenle fitness ile kilo vermek için öncelikle beslenme sistemimize bir çeki düzen vermemiz gerekir. Eğer düzensiz ve gereksiz gıdalar ile besleniyorsanız bu işinizi büyük ölçüde zorlaştıracaktır.

Fitness ile kilo vermek için, tuz, şeker, un içeren gıdaları hayatınızdan çıkarın! Büyük ihtimalle en çok tuza ihtiyaç duyarsınız, bunun içinde az miktarda kaya tuzu tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde fitness ile kilo vermek için günlük kalori ihtiyacınızın 400 kalori altında kalori almanız yeterli olacaktır. Böylelikle kalori ihtiyacı açığa çıkacak ve vücut gerekli kaloriyi zor zamanlar için sakladığı yağlardan yakacak. Günlük kalori ihtiyacınızın büyük bir kısmını proteinlerden karşılamayı tercih edin ve karbonhidrat kaynağı olarak beyaz ekmek yerine 2-3 dilim tam tahıllı ekmek, pilav, makarna yerine yağsız bulgur pilavı ve yeşil mercimek tüketebilirsiniz.

Fitness ile kilo vermek için öğünlerinizi arttırın sık sık ama az az yiyin, yedikleriniz sebzeler ve yağsız protein içeren gıdalar olsun. Böylece metabolizmanız sürekli aktif olacak ve vücuda düzenli besin öğesi girişi olduğundan vücudunuz yağ depolama gereksinimi duymayacaktır. Aksi taktirde günlük 1-2 öğüne düşerek kilo vermeye çalışan kişilerde vücut bunu acil bir durum olarak algılar, tüketilen gıdaları yağ olarak depolar ve daha az kalori tüketmeye başlar aynı mobil cihazlarda ki düşük güç modu gibi.

Antrenman Sistemi

Fitness ile kilo vermek, yoğun şiddetli ağırlık antrenmanı yaparak çok daha basit bir hale gelebilir. Unutmayın ne kadar fazla kas kütlemiz varsa o kadar çok yağ yakarız. O yüzden ağırlık antrenmanı yaparak fitness ile kilo vermek daha az kas kaybetmemize neden olur ve bu da daha fazla yağ yakımı demektir.

Yüksek ağırlıklarla çalışmaktan korkmayın, fakat mutlaka yanınızda set sonlarında size yardım edebilecek birisi olsun. Yüksek ağırlık kaldırmak için kesinlikle egzersizin doğru formunu bozmayın çünkü bu ciddi sakatlıklara neden olabilir.

Büyük kas gruplarını ve temel egzersizleri asla es geçmeyin! Antrenman sisteminizde mutlaka size güç ve kondisyon artışı sağlayacak squat, deadlift, barfiks, bench press gibi temel egzersizler olmalı.

Kardiyo Sistemi

Fitness ile kilo vermek için kardiyo sistemi çok önemlidir! Başlangıç olarak 15 dk koşu ve 15 dk bisiklet kondisyon kazanmak için yeterli olacaktır. Kesinlikle ilk günden vücudunuza çok yüklenmeyin! İlk hafta 15 dk, 2. hafta 20 dk, 3. hafta 25 dk, 4. hafta 30 dk olacak şekilde kardiyo sürenizi arttırabilirsiniz. Bunun nedeni ise ilk 15-20 dk boyunca ancak gün içinde tükettiğiniz besin öğeleri kalori ihtiyacı için kullanılacaktır. Bu sürenin sonunda artık vücudunuz kalori ihtiyacını zor zamanlar için sakladığı yağ dokularını parçalayarak karşılamaya başlayacak 0 yüzden 30-45 dk ideal süredir.

Ağırlık antrenmanlarına aksatmadan devam ediyorsanız, fitness ile kilo vermek için, haftada 4 gün kardiyo yapmanız yeterli olacaktır. Eğer ağırlık antrenmanı yaptığınız günlerde kardiyo yapıyorsanız, ağırlık antrenmanından sonra kardiyo yapmanızı öneririm. Bu şekilde hem ağırlık antrenmanına yorgun girmemiş olursunuz hem de ağırlık antrenmanında günlük aldığınız kalorinin büyük bir kısmını harcadığınızdan kardiyo yaparken daha fazla yağ yakmış olursunuz.

Benim gözden kaçırdığım veya sormak istediğiniz diğer konularla ilgili yazının altına yorum atabilirsiniz ya da sosyal ağlardan bana ulaşabilirsiniz. Destek olmak için sol üst taraftaki butonları kullanarak bu yazıyı paylaşabilir ve beni Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal ağlar üzerinden takip edebilirsiniz.

yazan: Emre Ese

Yorum yap
2
Seda

Ben dört aydır fitness yapıyorum.vücudum sıkılasmaya başladığı için incelme oldu.ama kilo veremedim. örnek beslenme listesi paylasabilirseniz memnun olurum.beslenmeden kaynaklı kilo veremedigimi düşünüyorum.

Emre Ese

Merhaba Seda, beslenme listesi için uzaktan eğitim paketlerini inceleyebilirsin.

Cevap bırakın