20
02
2017
mükemmel karın kasları için tavsiyeler

Mükemmel Karın Kasları İçin Tavsiyeler

yazan: Emre Ese 0

Mükemmel Karın Kasları İçin Tavsiyeler

Mükemmel Karın Kasları İçin Tavsiyeler

Tavsiye 1: Beslenme Sistemi

Mükemmel karın kasları için öncelikle yediklerinize yani beslenme sisteminize dikkat etmeniz gerekir. Beslenme sisteminize dikkat etmenin karın kaslarınıza sağlayacağı katkı antrenmanın sağlayacağı katkıdan daha fazladır, öncelikle bunun farkında olmalısınız. Ama tabii ki antrenman yapmadan da gösterişli karın kaslarına sahip olmanız mümkün değildir. Maalesef insan bedeninde ilk yağlanan bölge karın bölgesidir. Bu nedenle karın kaslarımızı görene kadar günlük ihtiyacımız olan kalorinin altında kalori tüketerek, gerekli enerji ihtiyacının yağlardan karşılanmasını sağlar ve yağ yakımını hedefimize ulaşana dek gerçekleştiririz.

Mükemmel karın kasları için günlük tükettiğimiz karbonhidrat, protein, yağ, şeker oranlarına çok dikkat etmemiz gerekir. Karbonhidrat olarak kompleks ve daha yavaş sindirilen gıdaları yağsız tüketmeliyiz. Protein olarak hayvansal ve yağ oranı düşük proteinleri tercih etmeliyiz. Şeker hiç kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü istemeden de olsa bir çok gıdadan fazlasıyla şeker alıyoruz. Yağa gelince omega 3 ve omega 9 yağlarını yeterli miktarda tüketmemiz gerekir. Bu yağlar beyin, kalp, damar ve sinir sistemi için faydalı ve elzem yağlardır. Üstelik yağ yakımınıza büyük ölçüde fayda sağlayacaklardır. Ayrıca etkin yağ yakımı için bol miktarda su içmenizi ve sebze tüketmenizi tavsiye ederim. Bitkisel çaylarla da metabolizmanızın hızlanması ve su atmak için takviye sağlayabilirsiniz.

Tavsiye 2: Antrenman Sistemi

Spor salonlarında dikkatimi çeken en büyük yanlışlardan birisi, insanların bel ve karın bölgesindeki yağları yakmak için karın kası egzersizleri yapmaları. Evet bu egzersizler karın kaslarınızı geliştirir fakat eğer yağ oranınız yeteri kadar düşük değilse hiçbir zaman karın kaslarınızı göremezsiniz. O nedenle hem karın kaslarımızı geliştirmek için egzersiz yapmalısınız hem de yağ oranınızı düşürmek için kardiyo yapmalısınız.

Mükemmel karın kasları için elinizden geldiğince karın kası egzersizlerinde ağırlık kullanmaya çalışın, bu şekilde karın kaslarınızın daha hacimli olmasını sağlayabilirsiniz. Ve daha yüksek yağ oranlarında bile belirgin karın kaslarına sahip olabilirsiniz.

Tavsiye 3: Antrenman Sıklığı

Eğer her gün karın kası egzersizleri yaparsanız kaslarınızın yıpranmaktan yenilenmeye vakti kalmaz ve bu durumda sizi hedefinizden uzaklaştırır. Unutmayın kaslar çalışırken değil dinlenirken gelişir, onlara gelişmesi için zaman tanıyın. Haftanın 3 günü karın kası egzersizleri yapmak sizin için yeterli olacaktır, maksimum 4 olabilir fakat bunun üzerine çıkmamaya çalışın.

Tavsiye 4: Egzersiz Çeşitliliği

Mükemmel karın kasları için maalesef sadece mekik çekmek yeterli olmuyor. O yüzden egzersizlerinizi çeşitlendirin, plank, air bike, ab roller, side bend, v-sit, hanging leg raise gibi daha sayamadığım bir çok farklı egzersizi ekleyebilirsiniz. Hatta bir süre sonra kendi egzersizlerizi bile türetebilirsiniz. Bu şekilde egzersizlerinizi çeşitlendirmeniz, hem kaslarınızın aynı hareketlere alışarak daha az tepki vermesini engelleyecek hem de daha önce çalışmayan ya da daha az çalışan kas liflerinin çalışmasını sağlayacak.

Umarım okurken keyif almışsınızdır, benim gözden kaçırdığım veya sormak istediğiniz diğer konularla ilgili yazının altına yorum atabilirsiniz ya da sosyal ağlardan bana ulaşabilirsiniz. Destek olmak için sol üst taraftaki butonları kullanarak bu yazıyı paylaşabilir ve beni Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal ağlar üzerinden takip edebilirsiniz.

yazan: Emre Ese

Yorum yap
0

Cevap bırakın