16
02
2017
Spora Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Spora Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

yazan: Emre Ese 1

Spora Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Spora Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Tavsiye 1:

Öncelikle hedefinizi belirleyin, kilo mu vermek istiyorsunuz yoksa kilo mu almak istiyorsunuz? Yada yağ yakarken belli ölçüde kas kütlesi mi kazanmak istiyorsunuz? Belki de sadece sağlıklı yaşamak için radikal bir karar aldınız, sonuçta bu da bir hedeftir.

Tavsiye 2:

Sıra geldi spor salonuna kayıt olmaya, başladınız döne döne spor salonu aramaya ama bir türlü gezdiğiniz salonlar içinize sinmiyor. Çünkü kimisinde aradığım aletler yok diye beğenmiyorsunuz, kimisinde de saunası, buhar odası, havuzu yok diye beğenmiyorsunuz. Fakat bunların hiçbiri önemli değil arkadaşlar, bu sporda önemli olan şey devamlılık. Bu yüzden en iyi tercih her zaman evinize yada işinize en yakın olan spor salonudur. Aksi taktirde spora yeni başlayan birinin belli bir süre sonra “şimdi kim gidecek oraya kadar” deyip sıkılması kaçınılmazdır.

Tavsiye 3:

Hedefimizi belirledik, kaydımızı da yaptırdık, başladık spora ama hâlâ ne yapacağımızı bilmiyoruz. Evet gelelim önemli kısma, arkadaşlar gittiğiniz spor salonunda sizinle ilgilenen eğitmeninizin anlattıkları ve size hazırladığı program dışında farklı kişilerin söylediklerini pek dikkate almayın, çünkü her kafadan farklı bir ses çıkacak ve bu da büyük ölçüde hedefinizden sapmanıza neden olacaktır. Tabi ki eğitmenlerin de yetersiz kaldığı ya da yanlış bilgi verdiği noktalar olacaktır bunun da çözümü araştırmaktır. Elinizden geldiğince öğrendiğiniz bilgilerin doğruluğunu araştırın arkadaşlar.

Tavsiye 4:

Elinize bir antrenman programı verildi fakat nasıl besleneceğinizi hala bilmiyorsunuz. Bununla ilgili bu yazımızda çok detaya inmeden basit bir kaç tüyo vereceğim. Eğer yağ kütlesi fazla olan birisiyseniz, karbonhidrat onanını düşük ve protein ve sebze oranını da biraz daha yüksek tutmak gerekir. Ayrıca ağırlık antrenmanını bırakmadan kardiyovasküler egzersizlere ağırlık vermek yararınıza olacaktır. Eğer yağ oranı çok düşük ve zayıf birisiyseniz, karbonhidrat, protein ve sebze tüketim miktarınızın birbirine orantılı ve yüksek olması gerekir. Sizin de kardiyovasküler egzersizleri bırakmadan ağırlık antrenmanlarına yoğunlaşmanız size fayda sağlayacaktır. Peki ya az yağlı, toplu birisiyseniz, işte o zamanda daha yoğun şiddetli ve daha uzun sürecek antrenmanlar ile daha fazla kalori harcayarak hem yağ yakacaksınız hem de kas kütlenizi arttırıyor olacaksınız. Tabi yine kardiyovasküler egzersizlere de dengeli bir şekilde devam etmeniz gerekir.

Tavsiye 5:

Antrenman anında kaldırdığınız ağırlıkların artması kaslarınızın gelişiyor olmasına  ve güçleniyor olmanıza işaret evet ama daha fazla ağırlık kaldırmak için egzersizlerin formunun bozulması yapılan en büyük hatalardan birisi. Bu durum genelde hedefimize ulaşacağımız zamanı uzatır ki bu kötünün iyisidir. Çünkü bazen de ciddi sakatlıklara neden olabilir ve bu da başımıza gelebilecek en kötü şeylerden biridir. O nedenle egzersizleri yeterli ağırlıkla doğru formda yapmalısınız.

Tavsiye 6:

Çabuk pes etmeyin! Spora yeni başlayanlar genelde 2-3 ay içerisinde hayalindeki vücuda ulaşamadığında sporu bırakıyorlar bu en büyük hatalardan birisi. Fakat kimse o estetik ve heybetli vücutlara zaten 2-3 ayda ulaşmadı bunu unutmayın. Sevdiğiniz için ve sağlığınız için spor yapmaya devam ettiğinizde geçen günleri ve ayları saymayı bırakıp yaptığınız spordan ve aynada gördüklerinizden keyif alacaksınız. Sporla geçen süre kesinlikle zaman kaybı değildir bunu aklınızdan çıkarmayın ve motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyin!

Tavsiye 7:

Bir kereden bir şey olmaz demeyin! Spora yeni başlayanlar uyguladığı antrenman ve beslenme programına riayet göstersin. “Bir tatlıdan bir şey olmaz” diyerek diyetinizi bozduğunuzda bunun bir tatlı ile kalmayacağını unutmayın. Aynısı antrenmanlar içinde geçerli “bugün de gitmesem ne olur sanki” dediğinizde, bir günle sınırlı kalmayacağını unutmayın!

Şimdilik aklıma gelenleri bu şekilde toplamaya çalıştım, bu benim kendi web bloğumdaki ilk yazımdı umarım okurken keyif almışsınızdır. Benim gözden kaçırdığım yada sizin bana sormak istediğiniz diğer konular için buradaki iletişim formundan veya bu yazının altına yorum yaparak sorularınızı bana iletebilirsiniz. Destek olmak için sol üst taraftaki butonları kullanarak bu yazıyı paylaşabilir ve beni Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal ağlar üzerinden takip edebilirsiniz.

yazan: Emre Ese

Yorum yap
1
Burhan

Teşekkür ederim gerçekten de verdiğiniz bilgiler çok faydalı olucak başından sonuna kadar anlatırsınız.

Cevap bırakın